flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аліменти – це не повинність, а обов’язок перед дитиною!

28 лютого 2018, 14:11

В Україні наразі 3 млн дітей проживають у неповних сім’ях та отримують аліменти (за словами міністра юстиції Павла Петренка).

 

8 липня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів». Відтепер мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розмір аліментів повинен бути достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Згідно із законом, спосіб стягнення аліментів визначає той з батьків, з яким проживає дитина. Аліменти є власністю дитини, а той з батьків, на ім’я якого вони виплачуються, розпоряджається аліментами винятково за цільовим призначенням в інтересах дитини. Окрім того, стягувач аліментів має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на 1 дитину – 1/4, на 2 дітей – 1/3, на 3 і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше ніж 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

 

6 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

 

Законом запроваджено нові засоби примусового виконання рішень відносно боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Зокрема, встановлюється тимчасове обмеження таких осіб у праві виїзду за межі України, тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю, тимчасове обмеження боржника у праві полювання, а також – обмеження у праві  вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання за кордоном, відпочинку.

 

Також вказаним Законом було доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 1831, відповідно до якої, заборгованість по сплаті аліментів більша, ніж за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.

 

Суспільно корисні роботи – це новий вид адміністративного стягнення, що полягає у виконанні особою, яка вчинила адмінправопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.

 

Також важливим кроком у боротьбі з неплатниками аліментів є відкриття 5 лютого 2018р. Міністерством юстиції Єдиного реєстру боржників по аліментах. Варто зазначити, що до Реєстру потрапляють ті батьки, відносно яких відкриті судові провадження по несплаті аліментів більше 3 місяців.

 

Громадянам, які планують будувати стосунки з особами, які є злісними неплатниками аліментів, варто задуматися, чи можна бути впевненими у такій людині, чи не вчинять під тягарем побутових  випробувань так само і з вами. Аби перевірити «батьківську сумлінність» своїх обранців, достатньо переглянути  Реєстр: : https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

 

Протягом 2017 року в провадженні Гребінківського районного суду Полтавської області перебувало 43 справи про стягнення аліментів.  За результатами судового розгляду присуджено аліменти на утримання 39 дітей.

 

Зокрема, задоволено 66,7% позовів про збільшення розміру стягуваних аліментів, з огляду на те, що суми аліментів, які виплачували відповідачі, були очевидно недостатніми для утримання дітей, зважаючи на встановлений Законом прожитковий мінімум для дітей відповідного віку.

 

У задоволенні 100% позовів про зменшення розміру стягуваних аліментів відмовлено у зв’язку з відсутністю  доказів  щодо зміни обставин (а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я платника чи одержувача аліментів  та в інших випадках, передбачених СК  України) з часу прийняття попереднього рішення суду.

 

Також в 1 справі рішенням суду було припинено право на стягнення аліментів з батька, оскільки діти, на утримання яких присуджені аліменти, проживають з батьком згідно рішення суду і знаходяться на його утриманні, а мати дітей не бере участі у їх вихованні і утриманні. 

 

Без розгляду залишено 6 справ за заявами позивачів.

 

У 1 справі про стягнення аліментів на повнолітню дитину на час навчання у  задоволенні  позову відмовлено, у зв’язку з тим, що   позивач проживає окремо від дитини, яка продовжує навчання (згідно ч.3 ст.199 СК України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання).

 

У житті бувають різні обставини, стосунки між дорослими можуть складатися не так, як того б хотілося, але від батьківських проблем і непорозумінь не повинні страждати діти. Мабуть, найменше, чим можуть компенсувати батьки, які не проживають разом з дитиною, свою відсутність – це своєчасна сплата аліментів. Дорослі, переступивши через свої попередні стосунки, повинні розуміти, що  колишніх дітей не буває, і, якщо ви дали життя дитині, то зобов’язані його належним чином і забезпечувати.

 

Сплата аліментів – це не лише повинність накладена рішенням суду, це, в першу чергу, питання Вашої совісті й відповідальності.