flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Ціна» невиконання процесуальних обов’язків учасниками проваджень у Гребінківському районному суді Полтавської області за 2017 рік

08 лютого 2018, 13:19

         Згідно досліджень журналіста газети «Закон і Бізнес» Марини Закаблук випадки зневажливого ставлення до служителів Феміди - непоодинокі. До того ж останнім часом їх кількість збільшилася в рази. Тому ще в листопаді 2016 року Рада суддів України звернула увагу на те, що жоден випадок прояву неповаги не повинен залишатися без належного реагування з боку органів судової влади, та схвалила рекомендації стосовно притягнення до відповідальності за таке адміністративне правопорушення, що передбачено ст. 1853 Кодексу про адміністративні правопорушення. Грюкання дверима, бійка з адвокатом, панібратство з володарем мантії та образливі висловлювання на його адресу, зайняття крісла прокурора, прибуття на засідання напідпитку - за це й не тільки у 2017 році суди притягували громадян до адміністративної відповідальності в минулому році (режим доступу: http://zib.com.ua/ua/print/131652-u_skilki_gromadyanam_obiyshlisya_proyavi_nepovagi_do_sudu.html).

          Гребінківський районний суд Полтавської області не виняток.

Прояв неповаги до суду (адміністративна відповідальність за вказане встановлена у статті 185-3 КУпАП)

         За прояв неповаги до суду, що виражалася у порушенні порядку в судовому засіданні, ігноруванні розпоряджень головуючого в судовому процесі, за 2017 рік було притягнуто до адміністративної відповідальності чотири особи (троє з яких пенсійного віку), з них: три особи на підставі статті 22 КУпАП було звільнено від адміністративної відповідальності та оголошено усне зауваження, на одного накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн. Крім суми штрафу порушник ще був зобов’язаний сплатити 320 грн. судового збору. Таким чином, прояв неповаги до суду йому обійшовся у 1 170 грн.

 Заходи процесуального примусу (кримінальні провадження)

         Примусовий привід за неявку у судове засідання за 2017 рік судом застосовувався 25 разів відносно 15 осіб, з яких: 17 приводів відносно обвинувачених; 8 - відносно свідків.

         Крім цього, за неявку у судове засідання без поважних причин грошове стягнення було накладено на загальну суму 6 400 (шість тисяч чотириста) грн.  на 6 осіб, з них: 4 потерпілих, 1 свідок та 1 обвинувачений.

         Так, до прикладу, у 1 600 грн. для кожного із двох потерпілих оцінив Гребінківський районний суд Полтавської області неявку у судове засідання та неповідомлення про причини такої неявки. Іншим учасникам провадження неявка обійшлась у 800 грн. кожному.

 

Повідомлення прокурору вищого рівня та КДКА

 

         За запізнення без поважних причин прокурора військової прокуратури на розгляд справи про адміністративне правопорушення було повідомлено про зазначене військового прокурора Полтавського гарнізону з метою притягнення до дисциплінарної відповідальності.

         Крім цього, головуючим суддею у кримінальному провадженні 12 разів повідомлялись  кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури Кіровоградської, Луганської, Полтавської та Черкаської областей про неявки адвокатів в судове засідання без поважних причин, що є виявом неналежного виконання своїх професійних обов’язків, про неналежну поведінку адвоката у судовому засіданні, а саме систематичне невиконання адвокатом вимог головуючого судді, порушення порядку (адвокат виказувала пропозиції, які не стосувалися питання, що ставилося на розгляд головуючим), за що головуючий неодноразово робила адвокату попередження, про порушення адвокатської етики (адвокат написала заяву від імені обвинуваченого про відмову від захисника, призначеного регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги іншому обвинуваченому в даному кримінальному провадженні), а також щодо спроби адвоката обманним шляхом отримати з головуючим у справі суддею позапроцесуальне спілкування.

         Із повідомлення до КДКА Кіровоградської області: «Обвинувачений утримується під вартою, а тому, відповідне кримінальне провадження в силу ч. 4 ст. 28 КПК України має бути розглянуто невідкладно та першочергово, що виявляється неможливим до виконання через неявку адвокатів. Власне сам обвинувачений скаржився колегії суддів на неявку адвоката в судове засідання, а також на те, що вона жодного разу не з’явилась до нього. В підготовчому засіданні із зазначених підстав повідомив про відмову від захисника, яка була прийнята судом».

         Із повідомлення до КДКА Полтавської області: «Адвокат будучи завчасно повідомленим про дату та час підготовчого судового засідання, до суду не прибув, зіславшись на зайнятість в іншому процесі. При цьому доказів вказаного суду не надав. Саме через неявку відповідного адвоката суд не зміг провести підготовче судове засідання у повному об’ємі».

         Із повідомлення до КДКА Полтавської області: «Адвокат прибув безпосередньо у підготовче судове засідання, отримавши доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області на здійснення захисту близько тижня до самого засідання та заявив клопотання про ознайомлення із всіма матеріалами провадження, що наявні у суду і неможливість проведення судового засідання до вказаного. Пояснив, що не міг завчасно прибути у судове засідання для ознайомлення з матеріалами справи, оскільки був зайнятий в іншій цивільній справі». Крім цього, адвокат пояснив колегії суддів, що не мав грошей аби напередодні підготовчого судового засідання приїхати до суду та завчасно ознайомитися з матеріалами справи.

 Повідомлення про спроби тиску на суддів

        Про втручання в діяльність як судді щодо здійснення правосуддя протягом 2017 року суддями на виконання обов’язку, передбаченого п. 9 ч. 7 ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», було направлено п’ять повідомлень Вищій раді правосуддя та Генеральному прокурору України.

        Низький рівень правової освіти та правової культури учасників судових процесів та інших зацікавлених осіб, який підігрівається викривленою інформацією засобів масової інформації про здійснення судочинства, і спонукає їх на здійснення тиску на суддів у будь-який спосіб. Від погроз про звернення до Вищої ради правосуддя, звинувачення самих суддів, які розглядають справу по суті у скоєнні злочинів, до погроз життю та здоров’ю.

        Із повідомлення судді Федорак Л.М.: «Під час проведення підготовчого судового засідання проводилась акція протесту членами громадської організації «Організований захист громадян» під приміщенням суду, які викрикували гасла стверджувального характеру про те, що моя діяльність по здійсненню правосуддя як головуючого судді у даній справі є незаконною, а обвинувачений невинний, а також висловлювання на мою адресу, які містили погрози щодо мого життя, про що я також зробила телефонне повідомлення на «102». До того ж, захисник вказаного обвинуваченого систематично при висловленні своїх клопотань, заперечень у судовому засіданні акцентувала увагу на зверненні до Вищої ради правосуддя з приводу дій всієї колегії суддів по справі. Також, відповідно до доповідної записки секретаря канцелярії Гребінківського районного суду Полтавської області вказаний захисник, відмовляючись назватись, намагалась потрапити до мене на прийом як голови суду. Таким чином, намагалась обманним шляхом отримати зі мною позапроцесуальне спілкування.

        Із повідомлення судді Шевченко В.М.: «Мною як слідчим суддею в порядку судового контролю проводився судовий розгляд заяви про бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей до ЄДРДР. Заявник посилався на вчинення суддею іншого суду злочинів, які ним були попередньо кваліфіковані за ст. ст. 190, 366, 375, 382 КК України. Під час судових дебатів представник заявника проголосив таку репліку: «Я наперед знаю, яке буде судове рішення. Але прошу Вас про одне – справа ця дуже гучна, і мені б не хотілося добавляти деяких нових персонажів до цього злочину».

         Шановні учасники провадження, будьте уважні до своїх процесуальних обов’язків !