Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
18 грудня 2015 року у ВССУ відбулась нарада-семінар із заступниками голів та секретарями судових палат у кримінальних справах апеляційних судів.
У засіданні взяли участь Голова ВССУ Борис Гулько, його заступник Станіслав Кравченко, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна, суддя ВССУ Жанна Єленіна, заступники голів та секретарі судових палат у кримінальних справах апеляційних судів.
Проведення наради обумовлено, зокрема, необхідністю обговорення причин скасування судових рішень, вивчення проблем, що виникають в судах при розгляді тієї чи іншої категорії кримінальних справ, а відтак – визначення шляхів їх вирішення та вжиття заходів, спрямованих на покращення стану здійснення правосуддя в регіонах України.
«Дані судової статистики за перше півріччя 2015 року свідчать про доволі значну кількість судових рішень, ухвалених за результатами розгляду кримінальних справ (проваджень), що скасовувались судами апеляційної та касаційної інстанцій», – зазначив Голова ВССУ Борис Гулько, на переконання якого тенденція до збільшення показника скасованих та змінених рішень є сигналом для вжиття спільних заходів, спрямованих на вирішення й попередження відповідних випадків у майбутньому.
Голова ВССУ констатував досить поширену реалізацію запровадженого КПК України інституту кримінального провадження на підставі угод. Водночас він зазначив, що аналіз судової практики щодо кримінальних проваджень на підставі угод дозволив виявити існування численних проблем, пов’язаних із застосуванням норм процесуального та матеріального права при ухваленні відповідної категорії обвинувальних вироків, а напрацюванням ВССУ у напрямі вирішення проблемних питань, що виникають в ході розгляду відповідних кримінальних проваджень, є постанова пленуму ВССУ «Про практику здійснення судами кримінального провадження на підставі угод».
Заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко у своїй доповіді окреслив шляхи вирішення проблемних питань, що виникають у судовій практиці під час здійснення підготовчого провадження у суді першої інстанції.
Так, доповідач на підставі аналізу судової практики та норм законодавства надав суддям апеляційних судів відповідні орієнтири правозастосування під час здійснення підготовчого провадження, а саме – щодо питань застосування запобіжних заходів, підстав та процесуального порядку повернення обвинувального акта прокурору, процесуальних дій суду у випадку, коли обвинувачений ухилився від явки для проведення підготовчого судового засідання.
Особливу увагу Станіслав Кравченко звернув на питання обрання, зміни чи скасування заходів забезпечення кримінального провадження. За його словами, при вирішенні цього питання суди мають враховувати висновки Європейського суду з прав людини, зокрема у справах «Харченко проти України» та «Чанєв проти України». При цьому, наголосив заступник Голови ВССУ, обираючи чи змінюючи захід забезпечення кримінального провадження, у тому числі запобіжний захід, суду слід мотивувати прийняте рішення і встановлювати строк, на який обирається чи продовжується запобіжний захід стосовно обвинуваченого.
Окремо доповідач наголосив на актуальності питання «автоматичного» продовження строку тримання під вартою під час підготовчого провадження, навівши позицію ЄСПЛ, висвітлену у справі «Чанєв проти України». І хоча, як констатував ЄСПЛ, ця проблема лежить у законодавчій площині, Станіслав Кравченко закликав колег при розгляді цього питання враховувати практику ЄСПЛ та забезпечувати дотримання, зокрема, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, заступник Голови ВССУ у своєму виступі звернув увагу колег на проблемні питання функціонування суду присяжних в Україні, необхідність дотримання судами принципу відкритості тощо.
Про окремі аспекти правильного застосування норм матеріального і процесуального права в апеляційній інстанції доповіла секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна.
На підставі аналізу скасованих та змінених судових рішень доповідач висвітлила основні порушення судами вимог КПК України. Акцентувала увагу колег Валентина Щепоткіна, зокрема, на реалізації права особи на захист у суді, розгляді кримінального провадження відповідним складом суду, обов’язку суду першої чи апеляційної інстанцій при новому розгляді враховувати рекомендації суду касаційної інстанції, необхідності мотивування рішень апеляційними судами, підставах скасування виправдувальних вироків апеляційним судом тощо.
Суддя ВССУ Жанна Єленіна зупинилася на проблематиці суддівського розсуду при призначенні покарання та обґрунтованості рішення суду. На прикладах судових рішень доповідач наголосила на проблемних питаннях, що виникають при реалізації дискреційних функцій суду.
«Звертаю особливу увагу суддів на мотивувальну частину судового рішення. Адже, якщо суддя при альтернативній санкції призначає найбільш суворе покарання, то він повинен обґрунтувати своє рішення», – зауважила Жанна Єленіна.
Окрему увагу на нараді було приділено проблемним питанням, що виникають у суддів при вирішенні справ. Водночас було наголошено на необхідності надання суддями апеляційної інстанції методичної допомоги колегам із місцевих судів.